Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet nedir?Tip 2 diyabet tanısı nasıl konur?Tip 2 diyabet risk faktörleri nelerdir?Tip 2 diyabet risk testi. Tip 2 diyabet diyet, egsersiz, veya ilaçlar ile önlenebilir mi?Tip 2 diyabet ve cerrahi tedavi?

Tip 2 diyabet, pankreastan salgılanan insülin in yetersizliği veya hücrelerde bu hormona karşı gelişen duyarsızlıkla gelişen metabolik bir hastalıktır.Bunun sonucunda şeker hücre içine giremez, ve kan şekeri yükselir.

Tip 2 diyabet taraması,vücut kitle indeksi 25 kg/m2 üzerinde olan 45 yaş olgularda 3 yılda bir yapılmalıdır.Ancak risk grubunda tarama daha erken yaşlarda başlamalıdır.

Diyabet taramasında en kolayı açlık kan şekeri değerlendirmesidir, kan şekeri değerinin 126 mg/dl üzeri olması ileri tetkik gerektirir.

75 gr ile yapılacak şeker yükleme testinde 2.saat değeri 140 mg/dl altında olmalıdır.

Test öncesi bir şeyler yemiş olgularda alınan kan şekeri 200 mg/dl üzeri gelirse,,diyabet belirtileri de varsa, diyabet tanısı konabilir.

Tip 2 diyabet risk faktörleri nelerdir?

Yaş 45 in üstü, vücut kitle indeksi 25 kg/m2 üstü,1.derece akrabada diyabet,fiziksel aktivite azlığı, bozuk açlık şeker düzeyleri veya bozuk şeker yükleme testi,gestasyonel diyabet veya iri bebek öyküsü, yüksek tansiyon 140/90 mmHg üstü,
Lipit bozukluğu( trigliserit 250 mg/dl üstü),polikistik yumurta hastalığı, damar hastalığı öyküsü.

Tip 2 diyabet diyet, egsersiz, veya ilaçlar ile önlenebilir mi?

Tip 2 diyabet gelişmesinde saptanan en önemli sebep kişinin vücut kitle indeksidir.
Vücut kitle indeksinin 25 kg/m2 üzerinde olması kilolu kategorisini belirler.
Kilo kaybı ve fiziksel aktivite insülin direncini azaltabilir, öğün sonrası kan şekerini azaltabilir, beta hücrelerinin ölümünü geciktirebilir, tip 2 diyabet e gidişi yavaşlatabilir.

Vücut ağırlığında % 5- 7 azalma sağlandığında, diyabet gelişme riskinde % 50 üzerinde azalma olabiliyor.
Bir çalışmada birinci grup düşük yağlı diyetle haftalık 150 dakikalık egsersiz yaparak % 7 civarında kilo veren grup,ikinci grup metformin 850mg günde iki kez alan grup, üçüncü grup ise plasebo alan grup.Bunlar arasında yaşam stili değişimi ile kilo veren 1.grupta en başarılı sonuç alınmış, metformin grubu da plasebo gruba göre iyi sonuç vermiş-özellikle obez olgularda.

Tip 2 diyabet olgularında kan şekeri ne sıklıkta bakılmalıdır?

Eğer tip 2 diyabet olgusu insülin kullanmıyorsa haftada iki gün, günde iki kez kan şekeri ölçümü yeterli olabilir,

Eğer insülin kullanan bir şeker hastası ise, tip 1 diyabet olguları gibi daha sık kontrol gerekecektir,her öğün öncesi ve gece yatmadan önce, bazen de öğünlerden 2 saat sonra olmak üzere günde 4-6 ölçüm gerekebilir.

Tip 2 diyabet olgularında cerrahinin tedavideki yeri;

Vücut kitle indeksi değeri (VKİ) 35 kg/m2 ve eşlik eden uyku apnesi, diyabet, hipertansiyon, gibi eşlik eden problemlerin varlığında veya VKİ değeri 40 kg/m2
Üzerinde ciddi obeziteden söz edilir.
Ciddi obezite olan olgularda % 10-30 tip 2 diyabet görülür.Bu olgular fazla kilolarında % 50 azalma sağlayabilseler diyabet gelişme riski 30 kat azalacaktır.
Ciddi obezite olgularında cerrahi yöntemlerle kilo azaltılması sağlanmaya çalışılıyor.
En popüler yöntem ise mide kapasitesini azaltarak kilo verdiren mide kelepçesi dir.
Bu cerrahi yöntemde değişik merkezlere göre, ölüm riski % 1 civarında bildirilmekte dir.
Bu tür cerrahi sonrası normal metabolik değerlerin ve kilo kaybının korunmasının
10-14 yıl sürdürülebildiği bildirilmektedir.

Cerrahi kimlere uygulanabilir?
VKİ 40 kg/m2 üzeri,yaş aralığı 16-65 ,kabul edilebilir cerrahi riskleri olan, tıbbi yöntemlere yanıt alınamamış,gerçekçi hedefleri olan ruhsal stabil olanlar,aile desteği olan,depresyon yaşamayan,iyi bilglendirilmiş-motive olgular adaydır.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*