Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

vajinusmus nedir, vajinusmus nedenleri, vajinusmus tedavisi

Cinsel problemlerin tedavisinde ilk aşama tanı ve problemin kaynağının tespitidir. Çünkü problemi çözebilmek için kaynağını bulmak ve bertaraf etmek icap etmektedir. Bu yazımızda sizlere günümüzde milyonlarca bayanda görülen vajinusmus hastalığının nedenlerinden bahsetmek istiyoruz.vajinusmus nedir, vajinusmus nedenleri, vajinusmus tedavisi

Vajinismus neden olur?

Şayet vajinismus nedenlerinden bahsedilecek olursa; fizyolojik ve psikolojik olmak üzere iki ayrı kaynaktan çıktığını belirtmeliyiz. Fizyolojik sebepler içerisinde organik anatomik problemlerden söz edilir. Yani başka bir deyişle birtakım vajinal problemlerdir bunlar. Örnek vermemiz gerekirse vajinal septum, kızlık zarının yapısı, vajinal yapı verilebilir. Bunun haricinde fizyolojik sebepler arasında vajinal mantarlar, pelvik ınflamatuar, bartholin kisti ve vulvar sendromu yer alıyor. Psikolojik sebepler ise daha önceden cinsel ilişki ile ilgili yaşanmış bir korku, bir zorlamadan bahis edilebilir. Yapılan araştırmalarda elde edilen veriler gösteriyor ki ağrılı, acılı ve kötü bir cinsel tecrübe edinen veyahut ilk ilişkisinde fazla korkuya sahip olan bireylerde vajinismus çok daha fazla görülüyor.

Vajinismus çeşitleri ve tedavisi ile ilgili;

İki tip vajinismus bulunmaktadır. Bunlar primer ve sekonder yani birincil ve ikincil. Birincil vajinismusta kasılma çok şiddetlidir ve penetrasyona izin vermez. Birey hiçbir ilişki yaşamamıştır. İkincil vajinismus birincile nazaran biraz daha az şiddetlidir. Zira penetrasyon tecrübesi bulunmaktadır fakat birleşme sırasında çok ağrı, acı duyulur ve yanma hissedilir. Hem birincil hem ikincil vajinismus nedenleri aynıdır, herhangi bir farklılık içermemektedir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*