Vajinusmus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismus nedir, Vajinismus tedavisi nasıl yapılır, Vajinismus neden oluşur

Pek çok bayan bu sorunu yaşamaktadır fakat ismini ilk kez internette görmektedirler. Vajinusmus vajinanın ilişki sırasından istemsiz kasılması sonucu cinsel birleşmenin sağlanamaması demektir. Normalde vajinal kaslar kişinin kontrolünde olmasına rağmen cinsel ilişki sırasında penis girmeden önce vajina güçlü bir şekilde kasılarak penisin içeri girmesine engel olmaktadır. Aslından vajinusmus bir hastalıktan çok bir bulgudur. Vajinusmus daha çok bir hastalığın kendini ortaya koyma şeklidir. Vajinusmus bir cinsel kaygı sorunudur. Peki vajinusmus tedavisi nasıl yapılır ?Vajinismus nedir, Vajinismus tedavisi nasıl yapılır, Vajinismus neden oluşur

Vajinusmus tedavi yöntemleri

Vajinusmusun tedavisi için sıkça uygulanan iki yöntem vardır. Bunlar cinsel bilgilendirme ve vajinusmus egzersizleridir.

Cinsel bilgilendirme

Bu sorunun çözümü için öncelikle cinsellikle ilgili yanlış ve abartılı olan bilgilerin düzeltilmesi cinsel ilişki ile ilgili yeni bir çerçeve çizilmesi gerekmektedir. Bu bilgilendirmeye cinsel bilgilendirme ve cinsellikle ilgili yanlış olan bilgileri düzeltilmesine de bilişsel yeniden yapılandırma denir. Vajinusmus terapisi alan çiftlere bu terapi ilk olarak uygulanmalıdır.Vajinusmus tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevaplarından birisi budur.

Vajinusmus egzersizleri 

Vajinusmus sorununun çözümünden vajinusmus egzersizleri şarttır. Ayna egzersizi , masaj egzersizi , kegel egzersizi ve parmak egzersizi gibi egzersizler genellikle önerilen egzersizlerdendir.  Vajinusmus egzersizlerinde amaç kişinin pelvik kaslarını tanıması ve bu kasları kendi yönetmeyi öğrenmesidir. Nitekim vajinal kaslarda bu pelvik kaslar arasında bulunan kaslardandır. Vajinal kaslar arasından en büyük oranda bulunan kas çeşidi ise “PC kası” dır. Bu kas normalde kişinin kendi kontrolündedir. Fakat cinsel ilişki sırasında korkudan dolayı kasılarak penisin içeri girmesini engeller.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*