Yaya Kurye Nedir?

yaya kurye, yaya kurye olmak, kimler yaya kurye olabilir

Genel olarak zarf paket taşıma işi yapan kişilere kurye denilmektedir. Aslında bir kişinin kurye olabilmesi için belli başlı standartları sağlaması gerekmektedir. Öncelikle düzgün bir Türkçeye sahip olmak, en az ilkokul mezunu omak, harita bilgisinin kuvvetli olması aranılan özellikler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bu işi yapacak olan kişinin elinin ayağının tutması ve özellikle de görme ya da işitme organında ciddi sağlık problemlerinin bulunmaması gerekmektedir. Ancak bu şartları sağlayan kişi ya da kişiler kurye olarak çalışabilirler. Kuryelerin de kendi içinde çeşitleri bulunmaktadır. Kimi kuryeler motosikletle bu işi yapmakta, kimileri ise yaya olarak bu işi yapmaktadırlar. Yaya olarak bu işi yapan kuryelere yaya kurye denilmektedir. Ancak tanımda olduğu gibi sadece yürüyerek bu iş yapılmamaktadır. Aynı zamanda otobüsle, metroyla ve metrobüsle de bu iş yapılabilmektedir. Gerek yaya olarak, gerek otobüsle, gerek metroyla, gerekse de metrobüsle bu işi yapan kişilere yaya kurye adı verilmektedir.yaya kurye, yaya kurye olmak, kimler yaya kurye olabilir

En az ilkokul mezunu olan, iyi derecede Türkçeye sahip olan, kuvvetli bir harita bilgisine sahip olan, eli ayağı tutan, görme veya işitme organlarında ciddi sağlık problemleri bulunmayan kişi ya da kişiler; yaya olarak, otobüsle, metroyla ya da metrobüsle bu işi yapmaktadırlar. Bu şekilde çalışan kişi ya da kişiler yaya kurye olarak ulaştırılması gereken zarf paketleri kısa süre içerisinde ilgili adreslere ulaştırmaktadırlar. Kısa süre içerisinde ulaştırılması gereken evrakları ilgili adreslere ulaştıran yaya kuryeler; motosikletle çalışan moto kuryelere oranla daha farklı fiyatlarla ücret almaktadırlar. Fiyat farklılığının oluşmasında hem motosiklet kullanabilme özelliği, hem de daha uzun mesafede bu işi yapma etkenleri vardır. Bu etkenler çerçevesinde yaya kuryelerin kazandıkları ücret farklılık arz etmektedir. Yaya kuryede aranılan özellikler bakıldığında hemen hemen bütün kuryelerde aranılan özelliklerle benzerdir. Ancak motosiklet kullanma özelliği bu işte çalışacak olan kişi ya da kişilerde aranılan özellik olmamaktadır.

Siz de yaya kurye olabilme şartlarını sağlıyor iseniz; bu işi yapabilirsiniz. Çalışma kapasitenize bağlı olarak kazanç sağlayabilirsiniz.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*