Yaz tatilinde sağlıklı kalmak için ne yapmalı?

yaz tatili, tatilde sağlıklı kalma, sağlıklı kalma yolları

Yaz denilince akla gelen ilk şey elbette tatil! Öte yandan tatil yapmak, günlük rutininizden uzaklaşmak anlamına da gelebilir. Günlük rutininizden vazgeçmek genellikle diyetinizi değiştirmek anlamına gelir; ancak bu tür hileler yaparak sağlığımızı tehlikeye atmamaya özen göstermeliyiz. Tatilin tadını çıkarırken aynı zamanda vücudumuzun ihtiyacını karşılamak için su içebilir, egzersiz yapmaya ve sağlıklı beslenmeye devam edebilirsiniz. Tatil sonunda uyum sorunu yaşamamak için ihmal edilmemesi gereken başlıca şeyleri sizler için listeledik!

  1. Su, su, su!

Sıcak havalarda farkına bile varmadan susuz kalabileceğiniz için tatilde yanınızda su bulundurmanızda fayda var. Bununla birlikte, plastikten gelen toksinlerin suya girmesi durumunda plastik şişe kullanımının tehlikeli olabileceği gerçeği göz ardı edilemez. Suyu güvenle içmek için tekrar kullanılabilir ve yıkanabilir cam şişe veya sağlıklı malzemelerden yapılmış kavanoz satın alabilirsiniz. Bir yetişkinin boy, kilo ve harcanan enerji ile orantılı olarak günde en az 2 litre su tüketmesi gerektiğini biliyoruz ancak tüketilen diğer sıvıları bu 2 litreye dahil etmemekte fayda var.yaz tatili, tatilde sağlıklı kalma, sağlıklı kalma yolları

  1. Terlemekten korkmayın!

Tatildesiniz ama spor salonunuz yok mu? Eğer öyleyse, egzersiz rutininizi günlük rutininize genişletmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin temiz havada yürüyüşe çıkabilir, bisiklete binebilir, yürüyerek veya bisikletle yeni rotalar keşfedebilirsiniz. Yola çıkmak istemiyor musun? Peki havuzda veya denizde daha da iyisi kalori yakmaya ne dersiniz? Hangisini tercih ederseniz edin, bu bayram yerinde durmayın!

Egzersiz yaparken terlemekten çekinmeyin. Cildimiz toksinlerin vücuttan atıldığı ana kanallardan biridir ancak aşırı terleme durumunda vücudumuzun ihtiyaç duyduğu önemli elektrolitleri de kaybedebiliriz. Bu kaybı telafi etmek için hindistan cevizi suyu içebilirsiniz. Ancak şeker hastalığınız varsa veya kilo kontrolü yapıyorsanız içeceğinize su ekleyerek etkisini azaltabilirsiniz.

  1. Güneşe dikkat edin!

Uzmanlar, UV ışınlarının en kuvvetli olduğu 12:00 ile 15:00 saatleri arasında güneşten uzak durmayı öneriyor. Ancak hepimiz biraz güneşi hak ediyoruz ve daha da önemlisi; gerekir. Bu nedenle güneşe çıkmak üzereyseniz; Kötü güneşe maruz kalmamak için güneş kremleri kullanabilirsiniz. Gözlerinizi güçlü güneş ışığından korumak için geniş kenarlı bir şapka, hafif pamuklu giysiler ve UV korumalı güneş gözlüğü tercih edebilirsiniz.

 Ek olarak, cildi serbest radikal hasarlarından ve zararlı UV ışınlarından koruyan likopen adlı bir antioksidan içeren kırmızı domates, karpuz, ahududu ve çilek gibi meyve ve sebzeleri yiyebilirsiniz. Kavun ve kayısıda bulunan beta-karoten sizi güneş yanığından korumaya yardımcı olacaktır.

 Kendinizi güneşten korumaya yönelik tüm girişimleriniz başarısız oldu mu? Böylece güneş yanıklarını soğuk su veya mümkünse süt ile sıkabilirsiniz.

  1. Fıstıklara yer açın!

Bütün gün denizdeydin ve karın ağrın mı var? Yaz aylarında ihtiyacınız olan kuruyemişlere çantanızda yer açmaya ne dersiniz? Önceden hazırlanın ve yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar getirin. Ancak kuruyemiş tüketirken öğün atlamamaya özen göstermeli ve bu yüksek enerjili besin kaynaklarını tüketirken yediğiniz kalori miktarını kontrol etmelisiniz.

  1. Yaz sebze ve meyvelerine güvenin!

Yaz sebze ve meyvelerini tabaklarınıza koyarak sağlığınızı ve kilonuzu koruyabilirsiniz! Vitamin ve mineral içeriği yüksek sebzeleri günlük diyetinize dahil etmeyi unutmayın. Sebzeleri yemek olarak tüketebileceğiniz gibi çiğ, salata, haşlanmış veya ızgara olarak da tüketebilirsiniz. Ancak çiğ sebzeler, salatalar vb. Sağlıklı gıdaların tüketilmesine, örneğin hijyen açısından güvenli olmayan yerlerde dikkat edilmesinde fayda vardır. Sağlıklı beslenmek isterken sağlık sorunlarına zemin hazırlamak tatilinizi yarıda kesebilir! Öte yandan, gün boyunca diyetinize düşük kalorili, yüksek lifli sebzeleri dahil ederek tatil sindiriminizi de iyileştirebilirsiniz.

 Meyve yemeye gelince, meyvelerdeki fruktoz içeriği arttıkça kalori içeriğinin de arttığını ve kilonuzu kontrol etmenizin zor olabileceğini unutmayın. Ancak alternatifler dışında yaz meyvelerini ara öğün olarak tüketmek mümkün olduğunca sağlıklı bir seçimdir.

  1. Serinlemek için kalori almayın!

Yaz aylarında serinlemek için kalorisi yüksek gazlı içecekler ve şekerli içecekler satın almak pratik olsa da bu yiyecekleri tüketmek vücudunuza zararlıdır! Serinlemeye çalışırken; Fazla kalori alımının yanı sıra şeker içeriği yüksek olan bu içecekler kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olabilir, aç veya halsiz hissetme gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Unutmayın, temiz su tüm içeceklerin ana maddesidir; Susuzluğunuzu giderecek ve serinlemenize yardımcı olacaktır.

  1. Stresten kurtulmaya dikkat edin!

Tatil stres gidericidir! Stresi azaltmak için tatildeyken stres etkenlerini kontrol etmeniz veya geçici olarak kapatmanız gerekir. Tatilinizi planlarken keyif aldığınız şeylere öncelik verin ve ona göre hareket edin. Zevkle ve stresten kaçınarak geçirdiğiniz dinlenme, bedeninizi ve zihninizi rahatlatacaktır. Tatilinizin keyfini doyasıya çıkarmak ve yılın geri kalanını da havasında geçirmek istiyorsanız, hayatınızı zorlaştıran şeyleri bir kenara bırakın ve tazelenmeye zaman ayırın; yani döndüğünüzde, her şeye tamamen farklı ve taze bir bakış açısıyla bakma fırsatına sahip olacaksınız!

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*