Yılan İlaçlama Adına Bilgiler

Binlerce türü bulunan ve zehirli haşereler arasında yer alan yılanların bazı türleri, ölümcül düzeyde zehirli olduğu üzere; bazı türleri vücutta alerjik reaksiyonlara yol açmaktadır. Büyüklüğü 3 cm ile 10 metre arasında olan yılan, gelişmiş bir sindirim sistemine haizdir. Ancak gelişmiş bir diş yapısı bulunmayan bu canlılar, avını boğduktan sonra, bütün şekilde yutar. Sindirim ise, gelişmiş midede aşamalı olarak gerçekleşir. Dünyanın en büyük yılanı suda ve karada yaşayabilen anakondadır. Ülkemizde de birçok bölgede görülebilen ve yaşamsal tehlikeye neden olabilen bu canlıların sık görüldüğü alanlarda yılan ilaçlama yaptırmak gereklidir. Tarla ve bahçe gibi yeşilliklerin yoğun folduğu alanlarda çok sık görülen yılanlar, bilhassa üreme mevsiminde, çok sık görülmeye ve avlanmaya başlar.

Yılan türleri arasında farklı zehirlilik derecesine sahip olanları bulunmakla birlikte, bu canlıların tümü zehirlidir. Dilinde bulunan zehir ile hayvan ve insanları öldürebilen yılanlar, avını boğarak öldürdüğü gibi, zehrini bir koruma mekanizması olarak kullanır. Toprak altında ya da ağaç kenarları gibi gizli alanlarda yuva yapabilen bu canlılar ev, fabrika, çiftlik gibi kapalı alanlara da giriş yapabilmektedir. Denize yakın olan alanlar ile ağaçlık alanların sık olduğu yerlerde sıklıkla görülebilen bu canlılar iç mekanlara girerek hayati tehlikeye neden olabilmektedir. Bu canlıların sık görüldüğü alanlarda düzenli olarak yılan ilaçlaması yapılması şart olduğu gibi; dış mekanlar için yapılan uygulamalar da son derece önemlidir.

Sıvı ilaçlar kadar toz yılan ilaçları da sıklıkla kullanılarak, bu canlılar ile mücadele edilebilir. Yılandan kurtulmak için yapılan uygulamalarda bireysel yöntemlere kesinlikle başvurmamak gerektiği gibi profesyonel olarak hizmet veren firmalardan yardım almak şarttır. Kaliteli ve etkili yılan ilacı kullanılarak yapılması gereken işlemlerde, basit yöntemlere başvurmak yılan sokması gibi durumlara neden olabileceği gibi ölüme yol açabilecek sonuçlar doğurabilir. Anakonda, piton, kobra gibi çok zehirli türü bulunan bu canlıların, ölüme neden olmayacak olan zehirsiz yılan türleri de bulunmaktadır. Özellikle kapalı alanlarda korku yaratan yılanlar ezilerek öldürülmemeli ve bu canlılara rastlanması durumunda profesyonel ilaçlama firmaları tarafından hizmet alınmalıdır.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*