Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Bakım Maske Önerileri

yıpranmış saç bakımı, yıpranmış saçlara bakım yapma, doğal saç bakım maskesi

Yıpranmış saçlarınız için evde hazırlayabileceğiniz doğal bakım maskelerinin genel amacı saçı ve ya saç derisini yumuşatmak, saç derisini derinlemesine temizleyerek köklerin nefes almasını sağlamak ya da kırıkları mümkün olduğunca azaltarak saçların daha sağlıklı uzamasına imkan veriyor. Bazıları hemen şu anda mutfakta bulunan doğal ürünlerle hazırlanabilirken bazıları aktarlarda ve ya büyük marketlerde bulunabilecek ürünlerle yapılmalıdır.

Mayonez Maskesi: Yumurtalı içeriği ile saç tellerini nemlendiren bir maske olan mayonez maskesini uygulamak çok kolaydır. Saçlarınızın uzunluğuna göre yeterli miktarda mayonezi saçlarınızı tutamlara ayırarak eşit miktarda sürünüz. Bir saat kadar beklettikten sonra normal şampuanlayarak ılık su ile durulayarak çıkarmalısınız.yıpranmış saç bakımı, yıpranmış saçlara bakım yapma, doğal saç bakım maskesi

Avokado Maskesi: Saçlarınızın doğal yağına kavuşması ile kuruluğu gidermek için en ideal doğal bakım maskelerindendir. Bir avokadoyu ezerek 1 yumurta, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 orta boy muzla karıştırarak saçlarınıza sürün ve sonrasında yaklaşık 10-15 dakika bekletilmesi gerekmektedir. Şampuanla yıkadıktan sonra saçlarınızı doğal olarak kurutmanız gereklidir.

Yoğurt Maskesi: Çeyrek kase yoğurt ile 1 yemek kaşığı mayonez ve 1 yumurta akını iyice karıştırılması gereklidir. Yumurta akını diğer malzemelerle karıştırmadan önce köpürünceye kadar çırpınız. Maskeyi saçlarınız nemliyken eşit miktarda sürün ve bir bone takarak karışımı yarım saat saçlarınızda bekletilmesi gereklidir. Ilık suyla maskeyi temizledikten sonra saçlarınızı şampuanlayınız. Bu maskeyi saçlarınız sağlığına kavuşana kadar haftada bir tekrarlayınız.

Saçların Yıpranmasını Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

  • Güneş ışınları cildimize olduğu gibi saçlarımıza da zarar veriyor. Yaz aylarında deniz kenarında mutlaka şapka takın ve denizden çıktıktan sonra tatlı suyla saçlarınızdaki tuzu alınız.
  • Saçlarınızı kesinlikle nemliyken fırçalamamalısınız. Bunun yerine geniş ağızlı tarak kullanmalısınız. Havluyla kurularken çok sert hareketler yapmayın ve kurulamak için saç kurutma makinesi kullanmayız.
  • Kırık uçları düzenli aralıklarla aldırmak saçlarınızın daha sağlıklı uzaması için gerekli olduğunu unutmayınız. Yaklaşık 4-6 haftada bir kendiniz alın ve ya kuaförünüze aldırınız. Seçtiğiniz saç bakım ürünlerinin saç tipinize uygun olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*