Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

yüz şekline göre makyaj yapma, makyaj nasıl yapılır, yüz şekli ve uygun makyaj yapma

Yüz şeklinizi tanımanızla iyi bir makyajın sırrı mümkündür. Yuvarlak, oval, üçgen, köşeli, kare ya da uzun! Kusurlarınızı yüz şeklinize göre uygulayacağınız doğru makyajla ortaya güzel yanlarınızı çıkarabilirsiniz. Yüz şeklinize uygun makyaj tekniklerini daha anlamlı ifadelere sahip olmak için makyaj tekniklerini uygulamaya dikkat edin. Size, sizin için bir araya getirdiğimiz makyaj önerileri olacaktır.yüz şekline göre makyaj yapma, makyaj nasıl yapılır, yüz şekli ve uygun makyaj yapma

Oval Yüz: Yüzünüz eğer ovalsa, alnınız ve çeneniz birbirini dengeler ve yanaklarınız da daha düzdür. Diğer yüz şekillerine göre bu nedenle daha avantajlıdır, gölgelendirme işlemine oval yüzler daha az gereksinim duyar. Elmacık kemiğinden allığı yatay bir şekilde kulağa doğru sürerek yüzünüzde daha derin bir ifade bırakabilirsiniz. Sizin için doğru tercih yüzünüzü köşeli değil, yuvarlak gösterecek makyajı yapmaktır. Yüzünüzdeki dengeyi göz makyajınız ve ruj seçiminizde bozmayacak biçimde hareket etmelisiniz. Koyu bir rujla koyu tonlarda bir göz makyajını bir araya getirmelisiniz. Göz makyajınızda eğer hafif tonlar kullandıysanız, sade bir parlatıcıyı da dudaklarınıza sürerek dengelemelisiniz.

Köşeli Yüz: Bu tarz yüzler sert görünümlüdür, çıkık alınları ve köşeli çeneleriyle ön plana çıkarlar. Yüzünüz eğer köşeli ise fondöteni uygularken yoğun bir şekilde yüzün orta kısmına, daha hafif bir şekilde de dışa doğru uygulamaya dikkat etmelisiniz. Sert görünen yüz hatlarınızı yumuşatmak için koyu renkli fondötenin üzerine belirgin olmasını dilediğiniz bölgelerin üzerini aydınlatacak biçimde açık bir renk fondöten kullanın. Elmacık kemiklerinizden şakaklara doğru allığı uygulayarak yüz hattınıza yumuşak bir görünüm kazandırın. Daha çok aydınlatıcıyı gözaltlarınızda ve çenenizde kullanmaya özen göstermelisiniz. Çene kemiklerinizi ve şakaklarınızı gizlemek için bronzlaştırıcı bir allığı uygulayabilirsiniz.

Ruj seçiminizi canlı renklerden yana yaparak dudaklarınıza dikkatleri çekebilir, göze çenenizin batmamasını sağlayabilirsiniz. İyice yüzünüzde vurgulamak istediğiniz bölgeleri belirlemelisiniz. Koyu bir tonu gözünüzde kullanacaksanız daha doğal renkleri dudaklarınızda tercih etmelisiniz. Rujunuz dikkat çekici ise göz makyajınızı sade yaparak dengeleyebilirsiniz.

Yuvarlak Yüz: Yüzünüz yuvarlaksa elmacık kemiklerinizi ve çenenizi belirgin hale getirin. Ten renginize uygun bir fondöteni öncelikle uygulayın, gizlemek istediğiniz bölgelerin üzerinden daha sonra koyu bir fondötenle geçin. Elmacık kemiğinden allığı gözün dış ucuna doğru, yanak çukurunda üçgen oluşturacak biçimde sürün.

Baskın özellikler yuvarlak yüzlerde olmadığı için makyajla belirgin olmasını istediğiniz bölgeyi ortaya çıkarırsınız. Yüzünüz eğer yuvarlaksa; fondötenden sonra gözaltları, burun ucu ve ağız kenarlarına aydınlatıcı kullanarak hatlarınızı belirginleştirebilirsiniz.

Bronzlaştırıcıyı şakaklarınıza ve çene kenarlarınıza sürerek yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz. Dudak ve gözlerinize vurgu yaparak yüzünüzün daha oval görünmesini sağlayabilirsiniz. Mutlaka göz ve dudaklar arasında bir uyum yakalamalısınız ikisi de benzer tonlarda olmalıdır.

Üçgen Yüz: Yüzünüz üçgense, dengeli bir görünüm için çenenizi ve elmacık kemikleriniz ön plana çıkarmalı ve alnınızda gölgelendirme yapmalısınız.

Alın bölgeniz geniş, çene bölgeniz de dar ise alın bölgenizi fondötenle gölgeleyerek dar görünmesini sağlayabilirsiniz. Açık renk bir fondötenle öne çıkmasını istediğiniz kısımları aydınlatın. Elmacık kemiği üzerinden allığı gözün uç bölümüne doğru yuvarlak biçimde uygulayın. Alın bölgeniz eğer dar, çene bölgeniz de genişse alın bölgenizi belirginleştirin. Koyu renk bir fondötenle çene bölgesini gölgeleyerek dar görünmesini sağlayın.

Yüzünüzün her yerine makyaj yaparken fondöteni eşit olarak uygulamalısınız. Aydınlatıcı pudrayı yanağınıza sürerek gözlerinizi ön plana çıkarabilirsiniz, fakat çenenize aydınlatıcıyı uygulamanız daha önemlidir. Aydınlatıcıyı çenenize uyguladığınızda bu bölgenin daha geniş görünmesini sağlayacaksınız. Bronzlaştırıcı allıktan biraz şakaklarınıza sürerek de alnınızı daha ince gösterebilirsiniz. Elmacık kemiklerinizin güzelliğini çıkarmak için şeftali tonlarında bir allıkla onları renklendirebilirsiniz daha açık tonları gözlerinizde kullanmaya özen göstermelisiniz. Yüzünüzün orta kısmı asıl olarak dikkat çekmelidir.

Uzun Yüz: Yüz şekliniz eğer uzunsa daha oval ve kısa bir yüz görünümünü sağlayabilirsiniz. Bu görümünü ten renginize uygun bir sıvı fondöten ve fondöteninizden bir iki ton koyu pudra yardımı ile yakalayabilirsiniz. Pudrayı, elmacık kemiklerinizi ve çenenizi ön plana çıkarmak için kullanarak, yüzünüzün daha kısa görünmesini sağlayabilirsiniz. Çene kemiklerinizden şakaklara doğru allığı sürmeniz de benzer sonuca ulaştıracaktır. Kedigözü gibi özellikle belirgin bir göz makyajı ile de daha oval bir yüze kavuşabilirsiniz. Teninizden 1-2 ton koyu fondöteni, alın ve çene bölgenizi gölgelendirmek için yatay şekilde uygulayabilirsiniz.

Kalp Biçimli Yüz: Çene kısmına doğru bu tip yüzler daraldığından yapmanız gereken, bu bölgelerin daha geniş görünmesini sağlamaktır. Daha açık tonlarda bir kapatıcıyı çenenize uygulayarak bunu yapabilirsiniz. Elmacık kemikleri kalp şeklindeki yüzlerde belirgin biçimdedir. Daha da elmacık kemiklerinizi ön plana çıkarmamak için yoğun bir şekilde allık kullanmamaya özen gösterin. Ten renginizden birkaç ton koyu bir fondöteni alın bölgenizde kullanarak yanaklarınızdan dikkatleri uzaklaştırabilirsiniz.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*