Zeki İnsanların Mutlu Olamama Sebebi

zeki insanların mutsuzluk sebebi, zeki insanlar neden mutsuz, zeki insanlar niye mutsuz olur

Birçok kişiye göre zeki insanlar çoğu zaman diğer insanlara göre daha mutsuz bir hayat sürerler. İşte buna sebep olabilecek bazı durumları inceleyeceğiz.zeki insanların mutsuzluk sebebi, zeki insanlar neden mutsuz, zeki insanlar niye mutsuz olur

Hayat Standardı

Hayat standardı olarak kendilerine üst düzey bir standart koyarlar. Eğer bu standarda sahip olamazlarsa da kendilerini suçlu hissederler. Örneğin kendilerine karşı bazen acımasız olabilirler. Yapılan en ufak hatada bile kendilerini suçlayıp bu hataya nasıl düştüklerini düşünürler.

Geleceği Düşünme

Geleceği düşünmek tabii ki kötü bir şey değildir. Fakat bazen geleceği düşünürken çok ince ayrıntılara girmek ve olası kötü sonuçları da düşünmek hayal, plan kurmanın hevesini azaltıp bunun yanı sıra kişiyi mutsuz da edecektir.

Çevre Analizi

Zeki insanlar sürekli çevrelerini analiz etmekle uğraşır. Bu durumda da çevresinde yer alan kişilerin kendi hayatlarını olumsuz yönde etkileyecek davranışlarını da görme şansına sahip olur. Bu durumda da sevdiklerini uyarmalı mı uyarmamalı mı gibi konularda hep kararsız kalırlar.

Dünya Sorunları

Bu tarz zeki kişilerde görülen bir diğer durum da dünyada ve çevresinde yaşanan olumsuz şeylere karşı duyarsız kalamama durumudur. Örneğin çevresinde haksızlığa uğrayan bir kişi ya da grup görürse bu durumdan rahatsız olabilir.

Beklenti

Zeki insanlar bunun farkındaysa kendilerinden sürekli yüksek beklenti içinde olurlar. Sadece kendileri değil aynı zamanda çevresindeki kişilerin de kendisinden yüksek beklenti içinde olduğunu düşünür. Bu sebeple de bu kişileri hayal kırıklığına uğratacağını hissettiği an da hayatlarından çıkma konusunda tereddüt yaşamazlar.

İşte bu ve bunun gibi birçok sebep zeki insanların bazı dönemlerde mutsuz bir yaşam sürmesine sebep olmaktadır. Sebepleri incelediğimiz vakit genel olarak çok fazla ince düşündüklerini görürüz. Bu sebeple sürekli düşünmek yerine bazı zamanlarda da işleri, ilişkileri akışına bırakmaları çok daha doğru olacaktır. Kişinin sürekli çevresindeki ve dünyada olup bitenleri düşünmesi güzel bir şey olsa da kendisine de zaman ayırmalıdır. Basit hobiler edinip boş vakitlerini bu şekilde değerlendirdiği vakit çok daha mutlu bir hayata merhaba diyecek ve sıkıntılardan arınacaktır.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*