Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

zirkonyum diş yaptırma, zirkonyum diş sağlıklı mı, zirkonyum diş fiyatı

Zirkonyum metal olarak ilk kez Martin Heinrich Klaporth tarafından keşfedilmiş, günümüzde estetik diş amaçlı kullanılan bir materyaldir. Son zamanlar daha doğal ve estetik  görünümü nedeniyle sık kullanılıyor. Peki zirkonyum diş nasıl yapılır?zirkonyum diş yaptırma, zirkonyum diş sağlıklı mı, zirkonyum diş fiyatı

Diş kaplama materyali olarak zirkonyum saf metal halinden arınarak zirkonya seramiği formuna dönüştürülüyor.  Metal desteksiz kaplanılan bu materyal cansız ve yapay görünüm sağlamaz aksine doğal dişlere uyum sağlar ve mat görünüm oluşturmaz.  Metale alerjisi olanlar rahatlıkla bu kaplamanı kullanabilir. Aynı zamanda ömrü fazladır. Zirkonyum hem azı, hem de ön dişlerde kullanılabilir kaplamadır. Kaplamaya başlamazdan önce dişe anestezi yapılır, diş hazırlanır ve ölçü alınır. Daha sonra geçiciler yapılarak diş yüzeylerinde boş görünüm önlenir. Altyapı hazır olduktan sonra diş etiyle uyup uymayacağını kontrol etmek için prova yapılır. Sonuncu aşamada da renk seçimi yapılır, mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu formülle dişe yapıştırılması ağızdaki tat bozukluğunu, dişeti problemlerini ve ağız kokusunu aradan kaldırır. Zirkonyum diş nasıl yapılır? Hakkında bilinmesi gerekenleri öğrendikten sonra tedaviye başlayabilirsiniz.

Zirkonyum hem azı, hem de ön dişlerde kullanılabilir. Ama uzun köprüler yapılmıyor. Çünkü ne kadar dayanıklı olsa da metal kadar değildir. Diğer diş kaplamalarından farklı olarak zirkonyum kaplama kırılmaz, leke bulundurmaz, diş eti çekilmesinde metal rengi almaz. Aynı zamanda renk geçiriciliği şeffaf görünüm sağlar. Bu nedenle günümüzde sık kullanılır ve hastalara tavsiye edilir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*